Sports Achievements

  1. Diya of class- IXB bagged Gold medal in Boxing 60kg weight in Sub Junior State Women Boxing Championship held at S.D. Public School Sector-32 Chandigarh from August 18,2018 to August 19,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  2. Our School team comprising of the following students bagged Third Position in UT Inter-School Badminton Tournament U-19 Girls held at GMHS 43 Sports Complex from August 23,2018 to August 27,2018.
    Mannat Brar(12E), Prabhseerat Kaur(12E), Mahak Poonia(11D) and Simran(12D).

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  3. Our School team comprising of the following students bagged Second Position in UT Inter-School Table Tennis Tournament U-17 Boys held at Table Tennis Hall -23 from August 23,2018 to August 25,2018.
    Kamaldeep Singh , Adit Gupta, Arnav Gupta, Neil Goyal and Gunkirat Singh.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  4. Our School team comprising of the following students bagged Third Position in UT Inter-School Cricket Tournament U-14 Boys held from August 1,2018 to August 4,2018.
    Teejvir Singh (7B), Tejasveer Singh(8G), Medhansh Jindal(8D), Gurman Singh(8E), Manhar Bawa(8H), Abhikaran(8A),Akshit Sajwan(7C),Shiven Aggarwal(8H), Anhad Singh(7A), Kanav Kumar(7E), Sohan Jasuja(7B), Yatharth Aggarwal(8H), Akshit Goyal(8E),Pranav Kapoor(6C), Akshit Kalra(6E) and Pukhraj(6F).

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  5. Our School students won many prizes in Inter-School Swimming Competition 2018-19 held at Delhi Public School sector -40, Chandigarh from August 24,2018 to August 28,2018.

    S.No.NameClassEventPosition
    U-14 Girls
    1Pragya RanaVIIB 100 m Free Style3rd
    2Tista TewariVIC50 m Butterfly
    50 m Breast Stroke
    100 m Breast Stroke
    3rd
    2nd
    2nd
    3Manasvini DwivediVIIID50 m Free Style
    100 m Free Style
    50 m Back Stroke
    2nd
    2nd
    1st
    U-14 Boys
    1Vishesh SoodIXC50 m Back Stroke3rd
    U-17 Boys
    1Rishi RanaIXE200 m Free Style
    50 m Free Style
    100 m Free Style
    3rd
    2nd
    2nd
    2Dhruv IXG200m Free Style
    50m Free Style
    100m Back Stroke
    3rd
    2nd
    2nd
    3Adit GuptaXA400 m Free Style2nd
    4Soumil AroraXH400 m Free Style3rd

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  6. Dhruv Kundrai of class IXD bagged a Bronze medal in Bal-Vidya Roller Skating Carnival organised by Wind Chasers Skating Club held on August 5, 2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  7. Our school team comprising of Mannat Brar(12E), Sohani Makkar(12A) and Gursimran(12C) bagged Silver medal in UT Inter School Squash U-19 Girls Tournament held at GMHS-43 Chandigarh from August 3,2018 to August 6,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  8. Our school team comprising of Agrima(8B), Sanya Thakur(8B), Chahat Bhandari(8B), Krisha Bhatia(8C) and Bharvi Garg(8H) bagged Gold medal in UT Inter School Chess U-14 Tournament held at GMHS-38 Chandigarh on August 4,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  9. Ramneet Singh of class 10B got a Silver and a Gold medal in Speed Skating Tournament organised by Wind Chasers Skating Club held on August 4,2018 and August 5,2018 Sports Complex sector 10 Chandigarh.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  10. Our school chess team comprising of Arnav Khushwaha(6a) and Amey Goyal(5G) participated in Inter-DPS Open National Chess Tournament and got 7th position out of 42 teams.The tournament was held at Lucknow from July 19,2018 to July 21,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  11. Parneet Saini of class 8B bagged Third position in Shimla Hot Weather H.P state Ranking Table Tennis Championship organised by H.P.T.T. association at Shimla from July 26,2018 to July 30,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  12. Nibha Ashraf of class 3E won Gold medal in Bal Vidya Roller Skating Carnival organised by Team Wind Chasers Skating Club on August 5,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  13. Rishi Rana of class-11E participated in 50m freestyle event timing 27.42 secs in 45th Junior Nationals held at Pune from June 24,2018 to June 29,2018.

    Posted in Achievements | National Level Events | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  14. Manasvini Divivedi of class 8D participated in Glenmark 45th Junior and 35th SubJunior National Aquatic Championship 2018 in 50m and 100m backstroke events held at Pune from June 24,2018 to June 29, 2018.

    Posted in Achievements | National Level Events | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  15. Ishita Rawat of class 9G bagged Runners-up trophy in u-14 category in Sunrise Open Tennis Academy Tournament from July 21,2018 to July 22,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.