Achievements

  1. Rohil and Harmanjot (Class XI-C) bagged the First prize in “Paint The Thoughts” event organised by St. Johns High School on 9th August 2018.

    Posted in Achievements | Cultural Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  2. Parneet Saini of class 8B bagged Third position in Shimla Hot Weather H.P state Ranking Table Tennis Championship organised by H.P.T.T. association at Shimla from July 26,2018 to July 30,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  3. Nibha Ashraf of class 3E won Gold medal in Bal Vidya Roller Skating Carnival organised by Team Wind Chasers Skating Club on August 5,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  4. Rishi Rana of class-11E participated in 50m freestyle event timing 27.42 secs in 45th Junior Nationals held at Pune from June 24,2018 to June 29,2018.

    Posted in Achievements | National Level Events | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  5. Manasvini Divivedi of class 8D participated in Glenmark 45th Junior and 35th SubJunior National Aquatic Championship 2018 in 50m and 100m backstroke events held at Pune from June 24,2018 to June 29, 2018.

    Posted in Achievements | National Level Events | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  6. Ishita Rawat of class 9G bagged Runners-up trophy in u-14 category in Sunrise Open Tennis Academy Tournament from July 21,2018 to July 22,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  7. Kairavi Sood of class 9B bagged Gold medal in Sub Junior Judo Tournament organized by Sports Complex Sector – 43 Chandigarh.

    Posted in Sports Achievements | State Level Events | Uncategorized.    Bookmark or Share the permalink.
  8. Neil Kanwar Singh of class 7H bagged First position in age category of u-13 in Rowing District Championship(Single boat) organized at Sukhna lake Chandigarh on April 25,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  9. Radhika Vasudeva of class 9B bagged Gold medal in AITA National Ranking Tennis Championship organised by Roots AITA National Ranking held at Zirakpur on July 7,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  10. Manasvini Divivedi of class 8D got First Position in Chandigarh Open Swimming Championship held at All Weather Swimming post sector 23A Chandigarh from July 7, 2018 to July 8, 2018. She Bagged First position in 50m Backstroke, 100m Free Style and 50m Butterfly category also.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  11. Saksham Gulati (Class XII) was a part of the Security Council at BVC MUN. He was awarded the Best Delegate Trophy and a watch.

    Posted in Achievements | Cultural Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  12. Reet Maggo (Class XI) was awarded Honourable Mention at BVC MUN held from 3rd-5th August 2018.

    Posted in Achievements | Cultural Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  13. Chandanpreet Dhupar (IX-G) won the Champions trophy in the 14th National Japanese Soroban and Anzan Competition on Mental Arithmetic held on 29th July 2018 at S.D. College, Chandigarh.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | National Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  14. Our School won the Inter-DPS Quiz 2018 Zonal Round (Middle age group 6-8 and Senior age group 9-12) conducted at DPS Gr. Faridabad on 4th August 2018. They will be going for the Nationals to DPS Mathura Road. The Participants were:

    Middle age group: Aryaman Sheoran (VII-G), Medhansh Adlakha (VIII-G) and Raghav Goyal (VIII-H). 

    Senior age group: Aaditya Prasad (X-F), Archit Garg (XII-C) and Gurkirat Singh Buttar (XII-C).

     

    Posted in Academic Achievements | Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  15. Abeer Batta of (Class X-E) was awarded Special mention in the World Economics Forum as the President of Egypt at the Strawberry Model United Nations Conference 2018 held from 25th July to 28th July 2018.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.