Achievements

  1. Our School team comprising of the following students bagged Second Position in UT Inter-School Table Tennis Tournament U-17 Boys held at Table Tennis Hall -23 from August 23,2018 to August 25,2018.
    Kamaldeep Singh , Adit Gupta, Arnav Gupta, Neil Goyal and Gunkirat Singh.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  2. Our School team comprising of the following students bagged Third Position in UT Inter-School Cricket Tournament U-14 Boys held from August 1,2018 to August 4,2018.
    Teejvir Singh (7B), Tejasveer Singh(8G), Medhansh Jindal(8D), Gurman Singh(8E), Manhar Bawa(8H), Abhikaran(8A),Akshit Sajwan(7C),Shiven Aggarwal(8H), Anhad Singh(7A), Kanav Kumar(7E), Sohan Jasuja(7B), Yatharth Aggarwal(8H), Akshit Goyal(8E),Pranav Kapoor(6C), Akshit Kalra(6E) and Pukhraj(6F).

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  3. Our School students won many prizes in Inter-School Swimming Competition 2018-19 held at Delhi Public School sector -40, Chandigarh from August 24,2018 to August 28,2018.

    S.No.NameClassEventPosition
    U-14 Girls
    1Pragya RanaVIIB 100 m Free Style3rd
    2Tista TewariVIC50 m Butterfly
    50 m Breast Stroke
    100 m Breast Stroke
    3rd
    2nd
    2nd
    3Manasvini DwivediVIIID50 m Free Style
    100 m Free Style
    50 m Back Stroke
    2nd
    2nd
    1st
    U-14 Boys
    1Vishesh SoodIXC50 m Back Stroke3rd
    U-17 Boys
    1Rishi RanaIXE200 m Free Style
    50 m Free Style
    100 m Free Style
    3rd
    2nd
    2nd
    2Dhruv IXG200m Free Style
    50m Free Style
    100m Back Stroke
    3rd
    2nd
    2nd
    3Adit GuptaXA400 m Free Style2nd
    4Soumil AroraXH400 m Free Style3rd

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  4. Dhruv Kundrai of class IXD bagged a Bronze medal in Bal-Vidya Roller Skating Carnival organised by Wind Chasers Skating Club held on August 5, 2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  5. Our school team comprising of Mannat Brar(12E), Sohani Makkar(12A) and Gursimran(12C) bagged Silver medal in UT Inter School Squash U-19 Girls Tournament held at GMHS-43 Chandigarh from August 3,2018 to August 6,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  6. Our school team comprising of Agrima(8B), Sanya Thakur(8B), Chahat Bhandari(8B), Krisha Bhatia(8C) and Bharvi Garg(8H) bagged Gold medal in UT Inter School Chess U-14 Tournament held at GMHS-38 Chandigarh on August 4,2018.

    Posted in Achievements | Sports Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  7. Aarav Srivastav (Class V) was declared the Best Student Performer in Literatti-2018 held on August 11, 2018 at The Gurukul, Panchkula.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  8. Our School team comprising of Asees Preet Singh (Class XII), Anmol Kapoor (Class XI) and Aditya Prasad (Class X), won Second Prize in Inter School Science Quiz Competition held at Vivek High School, Chandigarh on 31 August 2018.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  9. Ramneet Singh of class 10B got a Silver and a Gold medal in Speed Skating Tournament organised by Wind Chasers Skating Club held on August 4,2018 and August 5,2018 Sports Complex sector 10 Chandigarh.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  10. Our school chess team comprising of Arnav Khushwaha(6a) and Amey Goyal(5G) participated in Inter-DPS Open National Chess Tournament and got 7th position out of 42 teams.The tournament was held at Lucknow from July 19,2018 to July 21,2018.

    Posted in Achievements | Inter School / Others | Sports Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  11. Our students participated in onsite and online events in Inter-DPS IT Festival held at DPS Noida on 25th August 2018. Aryaman (Class VIII), Rachit Bhandari (Class VIII) and Krishneet K. Lamba (Class secured secured 35th, 43rd and 37th ranks respectively in Decryptonite. Hridae Singh (Class XI) made it to top 10 finalist in Group Discussion round.The movie made by our team on theme ‘Digital Footprints’ was well appreciated by the judges in Movie Making Competition. More than 100 Schools and 2000 students participated in the event.

    Posted in Achievements | Cultural Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  12. Anahita (Class VIII-B) was awarded for the submission of the Best Position Paper of WHO at the Model United Nations held at Oakridge School on 11th and 12th August 2018.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | Inter School / Others.    Bookmark or Share the permalink.
  13. Our School team comprising Shreya Seth, Mannat Brar and Prathma R.K. won the Zonal Finals of the 3rd edition of its National Psychology Quiz Programme ‘PSYCH 2018’ held on August 17 2018. Out of 880 Schools, 72 qualified for the zonal round.It will battle it out at the National Final on September 1, 2018.

    Posted in Academic Achievements | Achievements | State Level Events.    Bookmark or Share the permalink.
  14. Our school team comprising Deepanshu Mahajan (XI E), Ajit Singh (IX H), Annpurna Chopra (IX B), Simarjot Singh (IX H), Abha Vashisht (VIII H), Bharvi (VIII H), Aashna Rishi (VI A), Aditeya Goyal (VI A), bagged the Second position in Inter DPS Hindustani Vocal Music Competition (Zone I) held at Amritsar on 28th July 2018. Deepanshu Mahajan bagged the second position in the solo category. The team will now be participating at the National level (Faridabad).

    Posted in Achievements | Cultural Achievements.    Bookmark or Share the permalink.
  15. Our School team won Inter-DPS Dance Festival 2018 hosted by our School on August 11, 2018. The dance competition featured nineteen dance teams from North Zone-1. Our team has qualified for the Nationals.

    Posted in Achievements | Cultural Achievements.    Bookmark or Share the permalink.